poniedziałek, 26 grudnia 2011

CHLEBEK RAZOWY NA ZAKWASIE

Kiedyś szukałem czystego chleba razowego - bez śliwek, 7zbóż, sezamu itp, jednocześnie smacznego i zdrowego - bez spulchniaczy i utrwalaczy. Nie jest to łatwe zadanie, nie udało mi się znaleźć takiego który byłby odpowiedni. Na szczęście upieczenie takiego chlebka nie jest problemem, nawet jeśli nie posiada się specjalistycznej maszyny a jedynie zwykły piekarnik.

przygotowanie:
- kilogram mąki pszennej lub żytniej razowej wsypujemy do miski
- dodajemy 2 łyżeczki soli
Image

- wlewamy litr wody i miksujemy mieszadłami do ciasta (takie spiralki)
Image

Image

- dodajemy zakwas i ponownie dokładnie mieszamy
Image

--- ja na tym etapie, po wymieszaniu, odkładam sobie porcję ciasta z zakwasem, będzie ono zakwasem na następną porcję (można go przechowywać do 2 tygodni w lodówce)
Image

- możemy dodać ok szklanki otrębów pszennych i szklanki żytnich i raz jeszcze mieszamy do wyrobienia równomiernej masy - nie jest to konieczne bo w końcu chleb robimy z mąki pełnoziarnistej czyli właśnie z otrębami. Można też wzbogacić ciasto o nasiona siemienia lnianego dozwolone w III fazie.
- przygotowujemy foremki ( w moim przypadku 2 keksówki), wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy do nich ciasto
(Ja to ciasto robię na 'lejąco', ale znam osoby które dodają mniej wody i wyrabiają je na stolnicy - metoda również dopuszczalna)
Image

- tak przygotowany chlebek odstawiamy na 10-12 godzin do wyrośnięcia w ciepłe miejsce
- wstawiamy do _zimnego piekarnika, ustawiamy temp na 180 stopni i po ok 1godz i 20 min wyjmujemy przepysznie pachnące chlebki 
(czas zależy trochę od piekarnika, ale to już trzeba samemu wyeksperymentować)

-efekt końcowy :mniam:
Image

Jeszcze kilka komentarzy do 'procesu produkcji' :)

MĄKA
Razową pełnoziarnistą mąkę można kupić w marketach albo w zaprzyjaźnionej piekarni. Ja robię wyprawę na lokalny ryneczek i po negocjacjach z panią na straganie :cwaniak: kupuję zazwyczaj ok 20 kg pełnej razowej mąki z dostawą prosto z dobrego młyna po 2zł za kg - dla porównania 'mąka na chleb' w markecie kosztuje ok 4,5zł i moim zdaniem nie umywa się do tej z rynku. Jeśli kogoś przeraża ta ilość to można się skrzyknąć ze znajomymi i zrobić zapas na kilka miesięcy - ja zużywam taką ilość bez problemu piekąc chleb dla całej rodziny.

ZAKWAS
CZYLI KLUCZOWY SKŁADNIK DOBREGO CHLEBKA

Można go pozyskać z kilku źródeł
- jeśli macie kogoś znajomego piekącego takowy chlebek - można poprosić go o odlanie porcji
- można zapytać w piekarni - jeśli używają czystego zakwasu też nie powinno być problemu żeby dostać kilka łyżek do słoiczka
- można wreszcie wyhodować samemu - przy czym zakwas im starszy (dłużej odnawiany) tym lepszy
przepis można znaleźć np tutaj: http://piekarnia.wordpress.com/2008/07/04/jak-zrobic-zakwas-na-chleb/ 
Dalej już można przenosić sobie zakwas na następne pieczenie, pamiętając że nie powinien stać w lodówce dłużej niż 2 tygodnie.

Dobrze upieczony chleb na zakwasie nie psuje się tak szybko jak ten na spulchniaczach - nie raz zostaje mi wyschnięta na wiór kromeczka w chlebowniku - wyschnięta ale nie zapleśniała. Taki chlebek jest na pewno zdrowszy od najlepszych sklepowych, przygotowanie go nie jest jak widzicie wcale skomplikowane i zdecydowanie wiecie co jecie :) Jeszcze ciekawostka dla kalkulujących koszty - piekę ten chleb dość często - pokusiłem się więc kiedyś o zmierzenie miernikiem ile kosztuje prąd potrzebny na takie prawie pótoragodzinne pieczenie - i może kogoś zaskoczę - 50groszy :) - nie trzeba chyba nikogo przekonywać że się opłaca :)

Jeśli napisałem coś niejasno - proszę o info, będę wprowadzał poprawki do przepisu :)
I oczywiście życzę SMACZNEGO! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz