czwartek, 29 grudnia 2011

WARZYWNIACZKI Z KURCZAKIEM I CURRY


  Przy ilości soku jaką produkuję codziennie i ogólnej niechęci do wyrzucania jedzenia ciągle zastanawiam się co można zrobić z wytłokami z sokowirówki, które normalnie lądują na kompoście. I o ile na kompostowniku też będzie z nich niejaki pożytek to szkoda marnować mi takiej ilości błonnika i substancji odżywczych w nich zawartych. Stąd powstają czasami potrawy eksperymentalne będące znakomitym uzupełnieniem diety na dniach z warzywami, zaskakujące smakiem i pożywnością


SKŁADNIKI:
- ok 1kg wytłoków warzywnych (+- 0,5kg :) )
- jajko
- 3 łyżki otrębów (niekoniecznie)
- podwójna pierś z kurczaka
- przyprawy według uznania: czosnek granulowany, pieprz, papryka, curry


WYKONANIE:
 Do trocinek wbijamy jajko (lub 2 jeśli 'surowca' jest więcej) i ew dosypujemy otręby (otręby poprawiają nieco spoistość kotlecików ale nie są konieczne). Dodajemy przyprawy i całość dokładnie mieszamy najlepiej wyrabiając jak ciasto. Dodajemy pokrojonego drobno kurczaka i ponownie mieszamy. Z masy formujemy płaskie placki.


Pieczemy pod przykryciem na patelni teflonowej, którą można przesmarować kroplą oleju. Obracamy kiedy zaczną zmieniać kolor na boczkach.


Kotleciki doskonale nadają się do podania z surówką jako danie obiadowe. Same wytłoki warzywne doskonale pełnią rolę wypełniacza dodając przy tym aromatu i smaków zależnych od wykorzystanych do robienia soku warzyw, jednocześnie dostarczając dodatkową porcję cennego błonnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz